Úspora nákladů na vytápění, možnost dotace, ale i jisté riziko. Máte zájem o bydlení v pasivu? Tohle byste měli vědět, než se pustíte do projektu.
Dotační program Nová zelená úsporám nabízí jednorázové pobídky od 150 do 450 tisíc Kč (dle úspornosti dané stavby). Tato dotace láká investory, kteří chtějí při stavbě nového domu primárně ušetřit. Na tomto přístupu není v zásadě nic špatného – kdo by nechtěl ušetřit?
V praxi ale zjišťujeme, že část investorů nevyužívá naplno potenciál pasivního domu a ten pak nefunguje tak, jak má. V horším případě nedohlédne na kvalitu provedení návrhu nebo stavebních prací, což je stojí ztracený čas i vícenáklady. Bydlení v pasivním domě znamená vedle možnost zisku dotace a úspoře nákladů na vytápění i pozitivní dopad na zdraví jeho obyvatel a další výhody:
Příjemné a stálé vnitřní klima po celý rok
Zdravější prostředí bez průvanu, prachu a plísní
Velmi nízké náklady na vytápění
Vyšší přidanou hodnota stavby a vyšší cena na trhu
Dle našich zkušeností má většina investorů základní znalosti o fungování a výhodách pasivního domu. Znáte ale i faktory, které se ke stavbě vážou? Vybrali jsme ty nejdůležitější.
Zapomeňte na katalogové domy. Aby se pasivní dům nejlépe přizpůsobil životnímu stylu vás i vaší rodiny, je nejdůležitějším předpokladem kvalitně zpracovaný projekt. Každá stavba musí být správně zasazena do konkrétního místa. Vysoké nároky musíte klást i na osobu samotné osoby architekta a projektanta – přinejmenším hlavní projektantby měl být odborníkem na problematiku energeticky pasivních domů.
Vyladili jste studii, sehnali kvalitního projektanta? Výborně! Pak tu máme další profese, se kterými je projekt třeba konzultovat a koordinovat: statik, topenář, vzduchotechnik, energetik, zdravotechnik, elektro specialista (silnoproud, slaboproud, fotovoltaika, inteligentní řízení domu), hydrogeolog a další. Hlavní inženýr projektu musí mít přesah do ostatních profesí tak, aby vše mohl koordinovat a vytvořit bezchybný podklad pro stavbu Důležité je, aby všichni profesanti a odborníci podílející se na projektu pasivního domu neměli klapky na očích a navzájem si naslouchali.
Sehnat schopného dodavatele stavby a kompetentního stavebního dozoru není jednoduché ani při stavbě běžného domu. Pasivní domy jsou přitom opravdu náročné na korektní způsob provádění a kvalitu použitých materiálů.
Máte postaveno? Přichází chvíle pravdy. Dům, který ve fázi projektu splnil podmínky dotace výpočtově, ještě musí svou kvalitu potvrdit v realizaci. Pro udělení dotace musí novostavba úspěšně projít testem neprůvzdušnosti a potvrdit soulad s projektovou dokumentací. Pokud nesplní předepsané hodnoty, musí se nedostatky složitě opravit, což s sebou nese další vícenáklady. Pokud máte kvalitní projekt, specialisty i dodavatele stavby, pravděpodobně nebudete mít s udělením dotace sebemenší problém.